Chiny – ceny prawdopodobnie spadną w lipcu

../../img/china.jpg

Zastępca gubernatora Banku Centralnego Chin, Liu Guoqiang, poinformował dziennikarzy w piątek, że ceny konsumenckie w Chinach prawdopodobnie spadną w lipcu, zanim nastąpi ożywienie gospodarcze. Oficjalne wskaźniki cen konsumenckich w ostatnich kilku miesiącach praktycznie się nie zmieniły z powodu umiarkowanego popytu, w przeciwieństwie do wysokiej inflacji w Stanach Zjednoczonych i Europie.

“CPI rośnie wolniej w tym roku, a w lipcu może nastąpić spadek” - powiedział Liu. Twierdził, że spadek ten jest tylko “fazą” wynikającą z ożywienia popytu i efektów bazowych. “Obecnie nie ma deflacji i nie będzie ryzyka deflacji w drugiej połowie roku” - dodał, wskazując na czynniki takie jak ożywienie gospodarcze Chin i wzrost podaży pieniądza. Bank centralny w kwietniu oświadczył, że inflacja osiągnie u-kształtne dno w tym roku. Liu ponownie potwierdził tę prognozę w piątek i powiedział, że oczekuje, że wzrost cen konsumenckich może zbliżyć się do 1% do końca roku.

Chiny w poniedziałek poinformowały o braku zmiany cen konsumenckich w czerwcu w porównaniu z rokiem poprzednim. Wyłączając żywność i energię, ceny konsumenckie wzrosły o 0,4% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Ożywienie gospodarcze Chin po pandemii zatrzymało się w ostatnich miesiącach ze względu na słabą sprzedaż detaliczną, trwający spadek na rynku nieruchomości oraz gwałtowny spadek eksportu. Kraj ma ogłosić wynik PKB za drugi kwartał w poniedziałek.

“Prowadzona przez nas polityka jest skuteczna” - powiedział Liu z PBOC w piątek. “Musimy zachować cierpliwość i wiarę w stabilny wzrost gospodarczy”. Zauważył, że oczekuje się, iż wprowadzenie ożywienia gospodarczego w Chinach zajmie rok. Pekin wyznaczył na ten rok cel wzrostu PKB na poziomie około 5%, niższy od większości aktualnych prognoz banków komercyjnych.

Pekin niechętnie patrzy na możliwość kolejnej tury dotowania gospodarki. Poziomy zadłużenia gwałtownie wzrosły, zwłaszcza u samorządów lokalnych, których zdolność do spłacania długu zmalała.

Chiny ogłosiły w poniedziałek, że środki ogłoszone w listopadzie w celu wsparcia sektora nieruchomości będą przedłużone do końca 2024 roku. Pekin skoncentrował się na zapewnieniu, aby budowane mieszkania - które zazwyczaj są sprzedawane przed zakończeniem budowy w Chinach - trafiały do nabywców.

We współpracy z https://cyfrowoo.pl

Latest Posts