Singapur Uniknął Technicznej Recesji Dzięki Niewielkiemu Wzrostowi Gospodarczemu w II Kwartale

../../img/singapore.jpg

Zgodnie ze wstępnymi szacunkami, gospodarka Singapuru zdołała uniknąć technicznej recesji w drugim kwartale, odnotowując wzrost o 0,7% w skali roku i o 0,3% w skali kwartału. Te dane przewyższyły oczekiwania ekonomistów, którzy w sondażu przeprowadzonym przez Reutersa prognozowali wzrost o 0,6% w skali roku i o 0,3% w skali kwartału. Ta pozytywna informacja pojawiła się po tym, jak w pierwszym kwartale gospodarka Singapuru zanotowała spadek o 0,4% w skali kwartału (w przeliczeniu sezonowym) oraz niewielki wzrost o 0,4% w skali roku.

Jednak Monetary Authority of Singapore (MAS), singapurski bank centralny i regulator finansowy, niedawno zwrócił uwagę na niepewne perspektywy wzrostu. W swoim corocznym przeglądzie MAS stwierdził, że perspektywy w najbliższym czasie pozostają niepewne, z możliwością wystąpienia ryzyk zniżkowych. Zwrócono uwagę na możliwość ujawnienia się ukrytych słabości w globalnym systemie finansowym w nadchodzących miesiącach, co mogłoby negatywnie wpłynąć na zaufanie konsumentów i inwestorów, a tym samym mieć niekorzystne konsekwencje dla gospodarki.

W corocznym przeglądzie MAS podano również prognozę wzrostu singapurskiego produktu krajowego brutto (PKB) w 2023 roku, wskazując na zakres od 0,5% do 2,5%. Ta prognoza odzwierciedla niższy wskaźnik wzrostu w porównaniu do 3,6% osiągniętego w 2022 roku.

Po opublikowaniu danych o PKB dolar singapurski nieznacznie umocnił się w stosunku do dolara amerykańskiego – kurs wynosił 1,321 dolarów za jednego dolara amerykańskiego. Niemniej jednak istnieją obawy związane z sektorem produkcji w Singapurze, który nadal boryka się z trudnościami. Sektor ten skurczył się o 7,5% w skali roku, pogłębiając spadek w porównaniu z ubiegłym kwartałem, kiedy to skurczył się o 5,3%. Ministerstwo Handlu i Przemysłu Singapuru przypisało tę słabą wydajność spadkom produkcji we wszystkich branżach przemysłu, z wyjątkiem branży transportowej.

Ponadto, ostatnie wskaźniki, takie jak produkcja przemysłowa i eksport krajowy poza ropą, wywołały obawy o możliwość wejścia Singapuru w techniczną recesję. Produkcja przemysłowa spadła po raz drugi z rzędu w maju, obniżając się o 10,8% w skali roku. Dodatkowo, eksport poza ropą spadł w maju aż o 14,7%.

Mimo że Singapur uniknął technicznej recesji w drugim kwartale, niepewna globalna sytuacja gospodarcza i wyzwania, którym musi stawić czoła sektor produkcji, budzą ostrożność co do przyszłości. W miarę kontynuowania walki z tymi przeciwnościami, decydenci polityczni i przedsiębiorcy będą musieli zachować czujność i wprowadzić środki mające na celu stymulowanie zrównoważonego wzrostu gospodarczego i stabilności w obliczu potencjalnych zagrożeń.

Latest Posts